fot :Akademia Muzyczna w Łodzi                

80 pianistów weźmie udział w I Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Wykonawstwo bez limitu”, który rozpoczyna się w sobotę 12 października w Akademii Muzycznej w Łodzi. Początek przesłuchań o godz. 15.30!
 Kryteria udziału w konkursie zawiera już sama jego nazwa: uczestniczą w nim pianiści wszystkich narodowości, bez podziału na grupy wiekowe i bez ograniczenia limitu wieku. Jedynym warunkiem udziału jest możliwość wykonania programu przewidzianego w regulaminie.
Konkurs zorganizowany przez Katedrę Fortepianu Akademii Muzycznej w Łodzi spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem. W tegorocznej pierwszej edycji weźmie udział 80 pianistów, w tym połowa z zagranicy, m.in. z Azerbejdżanu, Białorusi, Czech, Chin, Francji, Hiszpanii, Irlandii, Islandii, Japonii, Kazachstanu, Korei Południowej, Litwy, Niemiec, Norwegii, Rosji, Rumunii, Szwajcarii, Szwecji, Turcji, Ukrainy, Węgier i Włoch. Najmłodszy uczestnik urodził się w 1997 roku, najstarszy – 40 lat wcześniej. Zatem konkurować będą pianiści kilkunastoletni, 20-, 30- i 50-latkowie. Uczestników oceniać będzie jury pod przewodnictwem prof. Marii Koreckiej-Soszkowskiej, kierownika Katedry Fortepianu łódzkiej Akademii. Pozostali członkowie jury to: Dana Ali (Kazachstan), Andrzej Pikul (Polska), Tamara Rusanova (Rosja), Cezary Sanecki (Polska), Veronika Vitaitė (Litwa), Anna Wesołowska-Firlej (Polska).
Prof. Maria Korecka-Soszkowska tłumaczy ideę konkursu: Katedra Fortepianu Akademii Muzycznej w Łodzi, która jest głównym organizatorem Konkursu, wyszła naprzeciw oczekiwaniom wielu pianistów, którzy chcieliby w każdym okresie życia mieć możliwość prezentacji swoich osiągnięć, tym bardziej że artystyczna dojrzałość może przyjść u każdego wykonawcy w innym czasie. Dusza artysty pozostaje zawsze młoda. Program Konkursu bazuje z jednej strony na utworach będących klasyką repertuarową pianisty, z drugiej zaś pozostawia sporo wolności przy doborze indywidualnego programu, w zgodzie z własnymi upodobaniami stylistycznymi i wykonawczymi.
W pierwszym etapie konkursu każdy uczestnik wykona 20-minutowy program, w którym regulaminowo musi się znaleźć m.in. muzyka Chopina – jedna etiuda i jeden nokturn. Drugi etap to rozbudowany recital (40 – 45 minut), w którym uczestnicy mają do zagrania klasyczną sonatę, jedną z większych form Chopina i dowolny utwór.
Przesłuchania obydwu etapów konkursu są otwarte dla publiczności i odbędą się w Pałacu Karola Poznańskiego – głównej siedzibie uczelni (ul. Gdańska 32): I etap w dniach 12-16 października i II etap w dniach 18-19 października. Koncert laureatów w niedzielę 20 października o godz. 12.00 zaplanowano w nowo otwartej Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Łodzi (ul. Żubardzka 2a).
Koncert laureatów konkursu jest częścią „AŻ Festiwalu” prezentującego najciekawsze projekty artystyczne Akademii realizowane w Sali Koncertowej Uczelni na Żubardziu. Będzie to jednocześnie pierwszy koncert w Sali otwarty dla publiczności. Wstęp wolny na koncert laureatów i wszystkie przesłuchania!

Patronat honorowy nad konkursem objęła Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska. Konkurs znalazł się wśród projektów dofinansowanych w ramach programu Visiting Professors.