Już za kilka lat obszar Śródmieścia wydzielony ulicami Narutowicza, Kopcińskiego, Tuwima i Piotrkowskiej zmieni się nie do poznania.Powstanie nowy podziemny dworzec Fabryczny,Brama Miasta oraz już prawie gotowe EC-1.
19 grudnia zaprezentowano wizualizację 14  piętrowej Bramy Miasta która stanie na terenie dawnego parkingu który był przed starym dworcem.To właśnie ten teren jest najdroższą parcelą w Łodzi ponieważ warta jest aż  40 mln.Podczas przetargu na zakup tego terenu zgłosił się tylko jeden chętny i to w dodatku z Łodzi.Jest to firma ŁDZ Brama która ma wybudować "Bramę" do 2018 roku.Autorem wizualizacji jest jeden z najwybitniejszych współczesnych architektów  Daniel Libeskind który pochodzi z Łodzi.

Projekt Bramy Miasta składa się z wyodrębnionych form przestrzennych, które przecinając się ze sobą tworzą spójną bryłę.Ogółem sama brama mi się bardzo podoba nie jest aż tak bardzo kanciasta ani taka zwykła ,a nawet będę ją widzieć ze swojego okna w domu.Jestem w 100% pewny, że to będzie przyszła wizytówka miasta tak samo jak brama łódzkiej Manufaktury.Oprócz nowej bramy powstanie Nowe Centrum Łodzi.To właśnie tutaj powstanie najwięcej nowych budynków które na szczęście nie będą żadnymi galeriami handlowymi czy hipermarketami.
To będzie największe zainteresowanie które budzi 10 hektarów pomiędzy dworcem,EC-1 i Bramą Miasta.Powstanie  Rynek Kobro który możecie zobaczyć na pierwszej wizualizacji.Bardzo podobają mi się budynki które są na około tego rynku. 18 grudnia rozstrzygnięto przetarg na firmę, która zaproponuje koncepcję zagospodarowania tych terenów. Spółka Mott MacDonald Polska przedstawi wyniki swoich analiz w drugiej połowie 2014 roku. Na mocy porozumienia między Urzędu Miasta a PKP, ma tam powstać spójna zabudowa, która ożywi ten obszar.Na  100% na terenie Nowego Centrum Łodzi nie powstaną żadne hipermarkety ani sklepy o powierzchni powyżej 2 tysięcy metrów kwadratowych.Za to tam powstaną restauracje,kluby,kawiarnie które przyciągną ludzi do NCŁ. Co prawda martwi mnie że główny deptak (Piotrkowska) przez to niestety po prostu spustoszeje ponieważ ludzie zamiast przejść się po Piotrkowskiej pójdą do NCŁ.Co do zieleni każdy się z tym zgodzi.Jest za mało!.

Poniżej więcej zdjęć
Reakcje: