Nowy rok już lada dzień.Niestety to właśnie podczas nocy sylwestrowej najwięcej ludzi trafia do szpitali przez wybuch fajerwerków.Dlatego  przedstawiam w skrócie gdzie można ,a gdzie nie wolno odpalać fajerwerki oraz jak pomóc pupilom przez tą jedną noc.
Poparzenia twarzy oraz poważne obrażenia kończyn, to niestety częste skutki zabawy z wykorzystaniem materiałów pirotechnicznych. Okres świąteczno - noworoczny, to czas kiedy na bazarach i ulicach pomorskich miast masowo pojawiają się punkty sprzedaży fajerwerków. Ich klientami często są osoby nieletnie. To właśnie one najczęściej padają ofiarą niewłaściwego obchodzenia się z petardami, pochodniami czy racami świetlnymi.
- przed dopaleniem materiałów pirotechnicznych bezwzględnie należy zapoznać się z umieszczoną na nich instrukcją obsługi,
- nie wolno używać fajerwerków w miejscach publicznych, pośród dużych grup osób,
- nie wolno odpalać fajerwerków w pomieszczeniach zamkniętych, z balkonów oraz okien budynków,
- nie wolno używać środków pirotechnicznych pod wpływem alkoholu,
- nie należy dopuszczać do samodzielnego odpalania fajerwerków przez dzieci (należy przypomnieć, iż sprzedaż środków pirotechnicznych dozwolona jest tylko osobom pełnoletnim),
- materiały pirotechniczne należy nabywać tylko z legalnych źródeł, w sklepach posiadających stosowne zezwolenie.
 - Nie polecam odpalać fajerwerki przy wysokich budynkach jak np.Manhattan ponieważ przez przypadek może wybić komuś okno.

Co zrobić ze swoimi pupilami :
  
Wyjdź z pupilem na długi spacerSłysząc huk fajerwerków zwierzęta stają się zdezorientowane i niespokojne. Często ratują się ucieczką, zaszywają się w ciemnych pomieszczeniach, szczekają/miauczą, wyją, czasami moczą się lub dostają biegunki. Żeby nieco odprężyć pupila przed przed sylwestrową nocą, warto wyjść z nim na długi spacer i spróbować zmęczy go intensywna zabawą. Wyczerpane zwierzę będzie spokojniej reagowało w stresowej sytuacji lub w najlepszym przypadku zapadnie w twardy sen i prześpi pokazy fajerwerków.
Nie głaszcz i nie dawaj smakołyków
Częstym błędem popełnianym przez właścicieli jest obdarzanie zestresowanych czworonogów nadmiernymi pieszczotami lub dawanie im czegoś „na osłodę”. Wydawałoby się, że takie zachowanie jest w tej sytuacji jak najbardziej wskazane, lecz w rzeczywistości wzmaga w zwierzętach poczucie zagrożenia i umacnia rekcje lękowe. Pupil może pomyśleć, że reaguje zgodnie z oczekiwaniami właściciela i istnieje ryzyko, że w przyszłości będzie pozorował strach, żeby tylko otrzymać upragnioną nagrodę.
Kryjówka
Najlepiej sprawdza się w te noce łazienka. W miarę możliwości pozamykajmy okna i drzwi w mieszkaniu. Na podłodze ułóżmy koce i poduszki, a także ulubione zabawki naszego pupila. Zgaśmy światło i pozwólmy mu tam przesiedzieć tyle czasu, ile potrzebuje. Nie zaglądajmy do niego i nie zapalajmy światła, żeby go nie zestresować.
Leki na uspokojenie-konieczna konsultacja z weterynarzem
Skontaktuj  się z lekarzem weterynarii, który może zapisać lek na uspokojenie czworonoga (np. Stresnal, KalmAid, KalmVet).