W niedzielę 2 marca rozpocznie się w Łodzi III Międzynarodowy Konkurs Organowy im. Jana Kucharskiego, w której weźmie udział 26 młodych organistów z Polski, Korei Południowej, Czech, Niemiec, Rosji, Słowacji, Uzbekistanu i Portugalii. Do zdobycia są trzy nagrody, najwyższa to 10 tysięcy złotych.

Uczestników oceniać będzie jury w międzynarodowym składzie, złożone z cenionych organistów: Pieter van Dijk (Amsterdam/Hamburg), Piotr Grajter (Łódź), Ludger Lohmann (Stuttgart), Irena Wisełka-Cieślar (Łódź), Witold Zaborny (Katowice).

Udało się pozyskać do konkursu wspaniałych jurorów z kilku ośrodków i wielu uczestników z zagranicy – opowiada dr Krzysztof Urbaniak z Katedry Organów, Klawesynu i Muzyki Dawnej Akademii Muzycznej w Łodzi – głównego organizatora imprezy. Jako współorganizator wspiera Akademię Parafia Ewangelicko-Augsburska św. Mateusza w Łodzi.

Pierwszy etap konkursu, wypełniony w całości muzyką Jana Sebastiana Bacha, zostanie rozegrany w dniach 3-4 marca w Sali Organowej Pałacu Akademii Muzycznej w Łodzi przy ul. Gdańskiej 32. Poza wskazanymi w regulaminie opracowaniami chorałowymi (BWV 663 lub BWV 654) każdy z uczestników zagra preludium i fugę dowolnie wybrane z twórczości Bacha. W poniedziałek 3 marca przesłuchania odbędą się w godz. 9.00-17.00, we wtorek 4 marca – godz. 9.00-12.20.
Uczestnicy drugiego etapu zagrają w czwartek 6 marca na organach Kościoła ewangelicko-augsburskiego św. Mateusza w Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 283 (przesłuchania od godz. 9.00) i zgodnie z regulaminem konkursu będą prezentować głównie XIX- i XX-wieczną muzykę.

Pod względem repertuarowym łódzki konkurs jest dla organistów bardzo atrakcyjny, a przy tym dość trudny i wymagający mówi prof. Irena Wisełka-Cieślar, juror konkursu i Dziekan Wydziału Fortepianu, Organów, Klawesynu i Instrumentów Dawnych łódzkiej Akademii Muzycznej. Pierwszy etap jest przystępny – każdy organista ma Bacha w swoim repertuarze. W drugim etapie świadomie podnieśliśmy poprzeczkę. Każdy z finalistów musi zagrać rozbudowany program, w tym dwa obowiązkowe utwory. Jeden z nich to ponad 20-minutowa fantazja chorałowa Maxa Regera, drugi – kompozycja Louisa Vierne'a. Muzykę francuską włączamy zawsze do programu ze względu na patrona konkursu – prof. Kucharskiego i jego szczególne zamiłowanie do tej twórczości.    

Patron konkursu Jan Kucharski (1908-2002) był założycielem klasy organów w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Łodzi. Prof. Kucharski był znanym organistą, wirtuozem i pedagogiem, popularyzującym muzykę organową w powojennej Polsce. Poprzez swe studia w Paryżu u Marcela Dupré, które odbył w latach 1936/37, przeniósł tradycje francuskiego stylu wykonawstwa na grunt polski. Twórczość szkoły francuskiej XIX i XX wieku oraz kompozycje J. S. Bacha zajmowały szczególne miejsce w programach licznych koncertów Jana Kucharskiego na renomowanych festiwalach w Polsce i za granicą, wielokrotnie nagrywanych przez Polskie Radio. Pierwsza edycja konkursu jego imienia odbyła się w 2008 roku – w 100. rocznicę urodzin patrona.

Inauguracją konkursu będzie recital organowy Ludgera Lohmanna – jednego z jurorów konkursu (2 marca, godz. 17.00, Kościół św. Mateusza, ul. Piotrkowska 283). Przesłuchania obydwu etapów są otwarte dla publiczności, wstęp wolny również na koncert inauguracyjny i koncert laureatów, podczas którego poznamy zwycięzców konkursu (6 marca, godz. 18.00, Kościół św. Mateusza, ul. Piotrkowska 283).

Pałac Akademii Muzycznej, Sala Organowa, ul. Gdańska 32, wstęp wolny
Kościół ewangelicko-augsburski św. Mateusza w Łodzi, ul. Piotrkowska 283, wstęp wolny

Więcej informacji: http://www.amuz.lodz.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=2624&Itemid=1

Reakcje: