Akademia Muzyczna w Łodzi zdobywcą Armatki Kultury, nagrody dla najbardziej wystrzałowego łódzkiego wydarzenia kulturalnego 2013 roku. Rektor Akademii prof. Cezary Sanecki odebrał statuetkę w ostatni piątek (7 lutego), podczas uroczystości w Łódzkim Domu Kultury.W plebiscycie zorganizowanym przez redakcję e-Kalejdoskopu (www.e-kalejdoskop.pl) można było głosować na 12 wydarzeń kulturalnych, znaczących dla łódzkiej kultury w minionym roku. Najwięcej głosów zebrał AŻ Festiwal, cykl projektów artystycznych, który od października do grudnia ubiegłego roku został zorganizowany w nowo wybudowanej Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Łodzi przy ul. Żubardzkiej. Istotą AŻ Festiwalu była promocja naszej nowej Sali Koncertowej, którą oddaliśmy do użytku na początku obecnego roku akademickiego wyjaśnia prof. Cezary Sanecki. Aby skoncentrować na niej uwagę publiczności i mediów, zorganizowaliśmy cykl prezentacji najciekawszych projektów artystycznych i artystyczno-naukowych w wykonaniu studentów i pedagogów naszej uczelni oraz zaproszonych gości. Efekt przerósł nasze oczekiwania: większość koncertów i spektakli festiwalu odbywała się przy nadkompletach publiczności.

Frekwencyjny sukces festiwalu rozwiał ostatecznie niepokoje dotyczące położenia Sali Koncertowej Akademii poza ścisłym centrum miasta (wybudowana na Żubardziu, w bezpośrednim sąsiedztwie domu studenckiego uczelni). Lokalizacja Sali została również opisana jako jej atut w uzasadnieniu nominacji do nagrody e-Kalejdoskopu, w której czytamy: Kultura wchodzi (wychodzi) na łódzkie blokowiska z ciekawą, ambitną propozycją. Jednocześnie to znakomity przykład otwarcia szkoły artystycznej na potrzeby mieszkańców miasta. No i świetna nazwa. Autorami nazwy festiwalu są członkowie Grupy Poetyckiej Czoło, których propozycja zwyciężyła w ogłoszonym przez Akademię konkursie na nazwę imprezy. Do najważniejszych wydarzeń festiwalu zaliczyć należy: uroczysty koncert symfoniczny w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej AM pod dyrekcją Jerzego Swobody (17 października), Jubileusz prof. Bogusława Schaeffera (13 listopada), Koncert Orkiestry Barokowej AM (19 listopada), Koncert oratoryjny Chóru i Orkiestry Symfonicznej AM z muzyką Witolda Lutosławskiego i Wojciecha Kilara (7 grudnia) oraz prapremierę musicalu Łódź Story napisanego przez Włodzimierza Korcza specjalnie na zamówienie łódzkiej Akademii (14 grudnia). 

Lista nominowanych do Armatki Kultury, była według redakcji e-Kalejdoskopu i jej pomysłodawcy Piotra Groblińskiego zestawieniem wydarzeń dopełniającym listę finalistów tegorocznej edycji Energii Kultury, organizowanej przez telewizję Toya, klub Wytwórnia i łódzką Gazetę Wyborczą. Na liście finalistów Armatki, obok AŻ Festiwalu, znalazły się również: wystawa Opus sacrum. Opus profanum w Centralnym Muzeum Włókiennictwa (w ramach Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej), Tuwim obecny impreza przygotowana w Łódzkim Domu Kultury, trzy premiery Sceny Arterion, Dialogi w katedrze, wystawa malarstwa Magdaleny Moskwy w galerii Opus, remont secesyjnej willi przy ulicy Wólczańskiej siedziby galerii Willa, Festiwal Designu, rozbudowa Muzeum Włókiennictwa o interaktywne muzeum w zrewitalizowanym budynku kotłowni, premiera Madame Butterfly w Teatrze Wielkim, wydanie dzieł wszystkich Nietzschego przez łódzką OFFicynę oraz koncert Anny Marii Jopek w Wytwórni.

Cieszymy się bardzo, że pierwsza edycja AŻ Festiwalu zdobyła nagrodę w pierwszym plebiscycie Armatki Kultury. Mam nadzieję, że tak jak Akademia planuje kontynuację festiwalu w następnych latach, tak i nagroda będzie miała swoje kolejne edycje, bo stanowi cenne dopełnienie Energii Kultury i daje pełniejszy obraz łódzkiej kultury podsumowuje rektor Sanecki.

Grudniowy finał AŻ Festiwalu nie zakończył akcji koncertowej w Sali przy ul. Żubardzkiej. Na noworocznych i karnawałowych występach uczelnianych orkiestr w styczniu sala zapełniała się już na godzinę przed rozpoczęciem koncertu, a publiczność zjeżdżała na Żubardzką z całego regionu. Bilety na spektakle musicalu Łódź Story zostały wyprzedane w kilka dni, a bezpłatne wejściówki na Koncert walentynkowy w wykonaniu studentów Wydziału Wokalno-Aktorskiego rozdano w 30 minut!

Akademia zaprasza na kolejne koncerty organizowane w Sali Koncertowej. Najbliższy we wtorek, 11 lutego o godz. 19.00. Będzie to koncert kameralny w wykonaniu wybitnego puzonisty Jamiego Williamsa z Berlina w ramach zorganizowanych przez uczelnię Łódzkich Spotkań Puzonowych. Wstęp wolny!
Reakcje: