Kameralna muzyka Johannesa Brahmsa wypełni sześć koncertów w ramach sesji artystyczno-naukowej, która rozpocznie się w Akademii Muzycznej w Łodzi w najbliższy wtorek 18 lutego.


Katedra Instrumentów Smyczkowych łódzkiej Akademii przygotowała trzydniową sesję, w której pedagodzy i studenci Katedry zaprezentują wybrane pozycje z kameralistyki Johannesa Brahmsa. – Twórczość kameralna Brahmsa jest bardzo zróżnicowana – uzasadnia wybór tematu sesji prof. Anna Wódka-Janikowska, kierownik Katedry Instrumentów Smyczkowych. – To najbogatsza literatura na instrumenty smyczkowe z końca XIX wieku. Mamy tutaj do wyboru kwartety, kwintety i sekstety smyczkowe, ponadto tria, kwartety i kwintety z fortepianem oraz sonaty z fortepianem i dla skrzypiec, i dla altówki, i wiolonczeli. Różnorodność składów wykonawczych wiąże się dodatkowo z wieloma stylistycznymi nurtami, jak choćby nawiązaniem do tradycji kameralistyki klasyków wiedeńskich czy wykorzystaniem elementów XIX-wiecznego stylu symfoniczno-koncertującego.

W sumie program sesji zawiera komplet sonat kameralnych Brahmsa: trzy sonaty skrzypcowe, dwie altówkowe i trzy wiolonczelowe, komplet sekstetów smyczkowych (dwa) i kwartetów fortepianowych (trzy) oraz wybrane tria, kwartety i kwintety.

Pierwszego dnia sesji, we wtorek 18 lutego zabrzmią wszystkie kwartety fortepianowe: op. 25, 26 i 60 (godz. 16.00) oraz trzy sonaty i II Sekstet smyczkowy G-dur (godz. 18.00). W środę 19 lutego o godz. 17.00 zaplanowany został koncert skrzypka, as. Kamila Zawadzkiego połączony z wykładem zatytułowanym Frei Aber Einsam – sonata z ukrytym mottem, po którym omawiana sonata zostanie wykonana. O godz. 18.00 rozpocznie się kolejny koncert z dwiema sonatami, III Triem fortepianowym c-moll i I Sekstetem smyczkowym B-dur.

Trzeciego dnia, w czwartek 20 lutego, ceniony wiolonczelista dr Dominik Połoński wystąpi z wykładem pt. Kwartety smyczkowe Johannesa Brahmsa – muzyczny archetyp demokracji, muzyka głębokiej świadomości, spokoju i wzruszenia. Ilustracją dla wykładu będzie I Kwartet smyczkowy c-moll op. 51 w wykonaniu studenckiego zespołu (początek wykładu o godz. 17.00). Ostatni finałowy koncert będzie zawierać sonaty i II Kwintet smyczkowy G-dur.

Wszystkie koncerty sesji odbędą się w Pałacu Akademii Muzycznej w Łodzi przy ul. Gdańskiej 32. Wstęp wolny!

Szczegółowy program sesji:
http://www.amuz.lodz.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=2883&Itemid=1