W najbliższą środę 13 listopada w Sali koncertowej Akademii Muzycznej w Łodzi przy
ul. Żubardzkiej 2a muzycy i melomani będą mieli okazję świętować Jubileusz 65-lecia pracy twórczej prof. Bogusława Schaeffera. Na przebieg uroczystości składać się będą: wykład dra hab. Jacka Szerszenowicza pt. Teatr instrumentalny Bogusława Schaeffera (godz. 16.30), spektakl Multimedialne coś autorstwa jubilata oraz koncert pedagogów i studentów Akademii Muzycznej i Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (godz. 18.00).
 Bogusław Schaeffer to wielka postać w polskiej kulturze i sztuce. Kompozytor, muzykolog, dramaturg, grafik i pedagog – człowiek o wszechstronnych zainteresowaniach i talentach, współczesny człowiek renesansu. Stefan Kisielewski nazwał go „ojcem nowej muzyki w Polsce. Studiował muzykologię na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz kompozycję w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie. Był dziennikarzem Polskiego Radia w Krakowie. W latach 1963-1998 wykładał kompozycję w Akademii Muzycznej w Krakowie. Pracował jako nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Jagiellońskim, w austriackim Salzburgu, holenderskim Middelburgu i w angielskim Yorku. Współpracował ze Studiem Eksperymentalnym Polskiego Radia. Jest autorem wielu sztuk teatralnych.

Jedną z nich, która zostanie zaprezentowana na scenie Sali koncertowej Akademii, jest sztuka pt. Multimedialne coś, napisana w roku 2007 specjalnie dla aktora Marka Frąckowiaka, jedyna w której Schaeffer sam występuje. W sztuce rzeczywistość wyłania się z chaosu, a postać autora jest jednocześnie obecna w akcji sztuki, jak również stoi obok w roli obserwatora. Akcja zawiązuje się podczas wykładu nt. sztuki kompozycji, do którego włącza się publiczność. Aktorzy: Marek Frąckowiak i Waldemar Obłoza rywalizują ze sobą, usiłując odpowiedzieć na pytanie o sens uprawiania sztuki. Wyłaniającym się przesłaniem jest przestroga przed zamknięciem się w świecie wyzutym z kultury na własne życzenie.

Z okazji jubileuszu odbędzie się również koncert studentów i wykładowców łódzkich uczelni artystycznych – Akademii Muzycznej i Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej. Jak podkreślają organizatorzy, repertuar będzie bardzo zróżnicowany. – Wraz z dr. Piotrem Pniakiem staraliśmy się ułożyć program koncertu tak, aby ukazać wszechstronność i kreatywność Profesora Schaeffera. Bowiem jego działalność obejmuje wiele dziedzin sztuki. Napisał ponad 500 dzieł w różnych gatunkach. Jest stawiany za wzór dla kompozytorów i instrumentalistów. Dlatego tego wieczoru wystąpią reprezentanci wielu specjalności, m.in. członkowie zespołu Percussion Studio, aktorzy, wokaliści, skrzypkowie, pianiści, fleciści, rytmiczki. Ponadto usłyszeć będzie można kompozycje dedykowane Profesorowi autorstwa Krzysztofa Knittla i Piotra Pniaka – podkreśla prof. AM Urszula Bereźnicka-Pniak, główna inicjatorka wydarzenia.

Jubileusz 65-lecia pracy twórczej prof. Bogusława Schaeffera odbywa się w ramach „AŻ Festiwalu” łódzkiej Akademii Muzycznej. Wszelkie szczegółowe informacje są dostępne na stronie www.amuz.lodz.pl.